מסלולים – אין לנו, תרבות ספורט מוטורית – אין לנו. אבל יש לנו ג'יפים! קצת על עולם הג'יפים הישראלי

מאת און יעקבסון

בואו נשים את הדברים על השולחן: ישראל מדינה מפגרת. מפגרת אחרי העולם, בכל הקשור למירוצים, תרבות מוטורית, מודעות מוטורית. מצד שני, ומהרבה סיבות אחרות, אפשר להגיד שקיימת כאן תרבות ג'יפים ענפה. בין אם כתוצאה מהואקום שנוצר באין מסלולי נהיגה סגורים ובהעדר תרבות נהיגה אחרת, ובין אם כתוצאה מכך שכמעט כל בוגר צה"ל חווה באופן כזה או אחר את השטח. את הנהיגה בשטח, השהיה בשטח והנהיגה בשטח. בין אם על גבי ג'יפים צבאים, או כל כלי שטח אחר. שלא לדבר על עשרות אם לא מאות שבילי נהיגה בשטח. כי אם יש משהו שלא חסר לנו עדיין בישראל, אלו חייבים להיות השטחים הפתוחים שהם חגיגה לכל אוהבי הג'יפ

ג'יפים | מוסך מורשה קיה | מוסך מורשה קאיה | פחחות וצבע לרכב

במקומות רבים בעולם, ג'יפים לא באמת מיועדים לנהיגת שטח. הם משמשים יותר כהצהרה אופנתית. מהרבה סיבות, אבל בעיקר בהיעדר שטח מתאים ומותר לנהיגת שטח ובעיקר כי… ג'יפים זה דבר סקסי! מסוקס, קשוח ומצהיר יותר מכל על בעליו. גם מסיבה זו ג'יפים אמיתיים הם עולם הולך ונעלם. אין בהם באמת צורך ובהיעדר הצורך – החסרונות עולים על היתרונות. אבל בישראל, המצב בהחלט שונה. מעבר לכך שבניגוד לממוצע בעולם, כמעט כל אחד מאיתנו ראה או חווה פעילות שטח כזו או אחרת.

בין אם במסגרת טיולים ולבטח תחת מסגרת צבאית. ועל פי רוב, ובטח בצבא, ג'יפים הם חלק בלתי נפרד מהשטח. רבים מבוגרי נהיגה בג'יפים צבאים מספרים על הקשר שנוצר בין הכלים הקשוחים והחבוטים האלו לביניהם. חיבור שאי-אפשר להתנתק ממנו, גם שנים רבות אחרי תום השירות. וכך מוצאים את עצמם רבים רוכשים ג'יפים, על מנת ששוב תהיה האפשרות והיכולת לחזור ולנהוג בשבילים ששום מכונית פרטית לא יכולה להגיע עליהם. ואין כמו ההילה הסובבת את האנשים האלו ואת הכלים האלה מאשר לפתח את התחום גם בקרב קהל גדול מאשר יוצאי צבא.

במילים אחרות, גם אצלנו יש שמתייחסים לג'יפים כאביזר אופנה ולא באמת ממקסמים את הפוטנציאל שלהם, אבל יותר ויותר נשבים בתחושת החופש, הפרטיות, האתגר, השקט, הנופים ומה לא בעצם, שמאפשר עולם הג'יפים. אין סוף שבוע בו לא ניתן לראות חבורות-חבורות של חובבי ג'יפים, הבוחרים לעצמם אזור טיולים ויוצאים לחרוש את השטח.

ג'יפים | מוסך מורשה קיה | מוסך מורשה קאיה | פחחות וצבע לרכב

עולם הג'יפים הוא בעצם עולם ומלואו. תרבות במלוא מובן המילה. החל מפורומים ייעודים, סדנאות המתמחות בתיקוני ושיפורים, מפגשים קבועים, טיולים מאורגנים, הדרכות נהיגה מתקדמת בג'יפים. אפילו לוחות מכירת רכב שונים מקצים קטגוריה נפרדת לג'יפים.  לא לחינם, בארץ ובעולם, הולכים ותופסים רכבי השטח-פנאי, הג'יפונים ו-"כאילו ג'יפים" נתח גדול יותר ויותר בכלל מכירות רכב חדש. לא לחינם זוכים ג'יפים למיניהם לשוק יד-שנייה לוהט ומבוקש.

אז ישראל מפגרת אחרי העולם בכל הקשור לתרבות מוטורית בכלל ותרבות ספורט מוטורי בפרט, אבל אם יש נקודת אור שדברים עשויים גם להיראות אחרת, עולם הג'יפים והשטח הוא ההוכחה לכך. הוכחה לכך שיש תרבות. ויש מודעות. ויש רצון. וכשיש את האפשרות – הואקום הזה כבר יתמלא.

 לטיפול מהיר ומסור – הזמן טיפול 
או
התקשר אלינו – 09-952-3536

השאר תגובה