שילוב של נהיגה מתקדמת יחד עם הדרכה נכונה ? מי צריך את זה…

 

כתבה מאת און יעקבסון

צעירים מעורבים בתאונות דרכים בכמות גבוהה ביחס לאוכלוסיה ועולה השאלה מדוע? האם מדובר בחוסר בגרות? יהירות? חוסר ניסיון? או אולי פשוט אף אחד לא לימד אותם נהיגה מתקדמת?

אין שבוע בו לא תמצאו באחד העמודים הפנימיים של עיתון יומי, ידיעה לקונית על נהגים צעירים שנפגעו בתאונות דרכים. או אז קם לו "המומחה" התורן ופוסק בידענות כי הנהג אשם. ואנחנו מצקצקים בלשוננו, משחררים אנחה כבדה וממשיכים בשגרת יומנו.

הרי כולנו היינו בגיל הזה. פרועים, חסרי מעצורים, על גג העולם ועם ביטחון עצמי מופרז ותחושה שאין שני לנו. ממש תאונה בפוטנציה. האם זאת באמת? אם כן, ובהתחשב במעורבות הרבה של חתך אוכלוסיה זה בתאונות, אולי כדאי לא לתת להם רישיונות? שיתבגרו קצת.

נהיגה מתקדמת - מוסך מורשה קיה

אולי ילדים בני 17 עד 21 חסרים את האחריות ואת הבגרות לשלוט במסה של טון הדוהרת על הכביש במהירות של 100 קמ"ש? וצריכים קורס של נהיגה מתקדמת אולי. אולם אז עולה השאלה:

כיצד אותו בחור צעיר, נהג טנק בצבא; מפקד דבור; חניך מצטיין בקורס טייס או מפקד מוכשר עם עתיד מזהיר, חבר'ה צעירים שהצבא מכשיר ומפקיד בידיהם כלים השווים מיליונים, עולים על מכונית פרטית ומתרסקים לתוך עמוד חשמל. הרי אם מדובר בחוסר בגרות ואחריות, הצבא לא היה סומך עליהם, לא כן?

אולי הם פשוט חסרים את הניסיון והידע הדרושים בכדי לשלוט במכונית? אולי אף פעם לא למדו אותם איך נוהגים? בצבא הגנה לישראל לא יעלה על הדעת להפקיד כל דבר בין M16 ל-F16 בידי חייל, בלי תקופת הכשרה, אימונים ולימודים.

נהיגה מתקדמת  - מוסך מורשה קיה

ובמדינת ישראל? במדינת ישראל לא מלמדים נהיגה. מלמדים לעבור טסט, נקודה. חוקי תנועה, כן. השתלבות בסיסית בתנועה, כמובן. העברת הילוכים, בטח, צריך. אולם לימוד נהיגה מתקדמת הכולל ישיבה נכונה/החזקה נכונה של ההגה/סיבוב נכון של ההגה/בלימה נכונה/כיוון מראות מדויק? לא ממש. התמודדות עם מצבי חירום? הצחקתם אותנו! בלימת חירום? יוק. התחמקות ממכשול? לא בבית ספרנו. ירידה לשוליים? רק במחברות, לא על הכביש.

האם יעלה על הדעת ללמוד שחיה בים סוער? האם מישהו מבינינו מתחיל לשחק טניס מבלי לקחת מספר שיעורים? מי מאיתנו שעושה סקי לא התחיל בצמוד למדריך את גלישותיו הראשונות במדרונות הלבנים? רק נהיגה בישראל לומדים בתנועה: השיטה היא ניסוי ותהיה, ניסוי וטעייה, ניסוי ותאונה.

ואם אתם חושבים שהצעירים שלכם יוצאי דופן לרעה, טעות בידכם. ככה צעירים נוהגים כי כך למדו אותם לנהוג. עכשיו קחו נהג צעיר וחסר ניסיון (אבל שופע בטחון עצמי), שבטוח שהוא יודע לנהוג ומוכן להוכיח את זה לכל העולם וקיבלתם פצצת זמן מהלכת. או, בעצם, גן עדן של שוטים.

לטיפול מהיר ומסור – הזמן טיפול 
או
התקשר אלינו – 09-952-3536

השאר תגובה