חגורת בטיחות

מה גרם לפציעתו של יניב, איזה דבר הצלחתי ללמד אותו למרות ידענותו הרבה ומה כדאי לשאר הנהגים ללמוד מהמקרה

 

לראות את יניב עם שריטה עמוקה בצווארו היה מאוד לא צפוי. יניב בן ה- 25, חברו הטוב של בני הגדול, הוא אדם חזק מאוד. בבית ספר התיכון הוא היה מהמצטיינים בספורט ובצבא הוא משרת באחת מיחידות החי"ר המובחרות ביותר, הרכילויות מספרות שיניב משרת בתפקיד פיקודי ביחידה המובחרת ביותר, אבל לקבל ממנו מידע זה יותר קשה מלשמוע דג מדבר. קומתו של יניב נמוכה מעט, אבל מבנה גופו חסון, כאילו הוא פרסומת מהלכת למתאמנים בחדר כושר. לכן כשראיתי אותו בסוף השבוע כאשר ביקר את בני הופתעתי מאוד מהפגיעה בצווארו. בהתחלה חשבתי שהפגיעה נובעת משירותו הצבאי והעדפתי לא לשאול אותו על כך, כי ידעתי שהסיכוי לקבל ממנו תשובה הוא אפסי. ובכל זאת, לאחר החלפת מספר מילות נימוסין, השריטה העמוקה הטרידה אותי והחלטתי לשאול אותו לסיבה לפגיעה בצווארו.

להפתעתי יניב מיד הסביר מה קרה, וזאת מהטעם הפשוט שהפגיעה התרחשה יום קודם בעת חופשה מהצבא. הוא סיפר שכאשר חזר לביתו ביום שישי אחר הצהריים, לפתע התפרצה מכונית לנתיב נסיעתו משביל צדדי. למרות שנסע לא מהר, ולמרות שבלם בחוזקה, הוא לא הספיק לבלום את הרכב ופגע ברכב המתפרץ. לשמחתו היה חגור בחגורת בטיחות ואפילו כרית האוויר נפתחה ולכן למעט נזקי פחחות והשריטה העמוקה בצוואר הוא יצא ללא פגע, גם הרכב השני סבל מנזקי פחחות בלבד ונהגו לא נפגע.

כמובן ששמחתי על כך שהפגיעות קלות, ועוד יותר שמחתי שיניב תפקד כהלכה כשהתרחשה התאונה, אבל הפציעה בצוואר הטרידה אותי וניסיתי להבין כיצד התרחשה. ביקשתי ממנו שניגש למכוניתו כדי לראות כיצד הוא יושב בה. ברגע שהוא התיישב הבנתי את השגיאה שעשה. מצד אחד מושב הנהג היה מכוון למרחק נכון, ההגה היה בגובה המתאים, גם המראות היו מכוונות כהלכה, אבל חגורת הבטיחות לא הייתה מכוונת כמו שצריך.

חגורת בטיחות 1

שאלתי את יניב אם הוא יודע כיצד נשרט ותשובתו הייתה כן, ודאי, מחגורת הבטיחות, היא הייתה מונחת גבוה מידי ואני אדם נמוך יחסית וכך היא פגעה בי כאשר הוטחתי קדימה בשעת התאונה. ההסבר היה נכון ובכל זאת משהו חסר לי. שאלי את יניב מדוע לא כיוון את גובה חגורת הבטיחות כך שתשען על הכתף ולא על הצוואר – הוא הביט בי בפליאה ושאל: "מה זה אפשרי?"

מתברר שיניב שגה היכן שנהגים רבים שוגים, הוא לא ידע שגובה חגורת הבטיחות ניתן לשינוי, וצריך לכוון אותה כך שתהיה צמודה לכתף ולא תומכת בצוואר. בזמן תאונה, כאשר הגוף מוטח קדימה, החגורה אוחזת טוב יותר בגוף כאשר היא ממוקמת על הכתף ולא על הצוואר.

חגורת בטיחות 3
כך עושים זה נכון – חגירה על הכתף ולא על הצוואר

יניב שידוע בנימוסיו הודה לי מקרב לב ואמר שמתברר שלמרות שהוא חשב שהוא יודע הכול על מכוניות בכל זאת הצלחתי לחדש לו משהו, מתברר שהוא לא היה ער לכך שבמכוניות מודרניות ניתן לכוון את גובה חגורת הבטיחות ושחשוב שאנשים נמוכי קומה יקפידו היכן החגורה אוחזת את הגוף. לשמחתי יניב יצא מהתאונה עם פגיעות גוף ואגו קלות שיחלימו במהרה ואילו לצורך תיקוני הפחחות קבעתי למכוניתו מועד לתיקון במוסך ליום ראשון הקרוב.

לטיפול מהיר ומסור – הזמן טיפול 
או
התקשר אלינו – 09-952-3536

השאר תגובה