מיומנו של מוסכניק – בולמי זעזועים

נסתרים מן העין ועושים את העבודה הקשה – לא, המאמר הזה לא מדבר על סוכני שב"כ, אלא על בולמי הזעזועים שיש במכונית שלכם.

בדרך ל מוסך מורשה קאיה החלונות פתוחים, אוויר נעים של סוף האביב נכנס לתא הנוסעים יחד עם ריח פריחה מתוקה. במערכת השמע מתנגן השיר האהוב עליכם, המנוע לוחש בשקט והמכונית גולשת על גבי הכביש בקלילות. בכל התמונה הפסטורלית הזו יש מי שעובדים קשה מאוד כדי שהנסיעה הזו תמשיך להיות נינוחה ומרגיעה – בולמי הזעזועים של המכונית שלכם.

הם עובדים לא רק כאשר הבורות בכביש או סתם מהמורות מזנקים מתחת לגלגלים שלנו ומאיימים לפגוע בנוחות הנסיעה, הם עובדים גם כאשר אנחנו מאיצים, בולמים ופונים.

אבל מה בעצם תפקידם של בולמי הזעזועים? כמו הרבה מערכות ברכב שלנו, גם מערכת בולמי הזעזועים עוסקת בעיקר בהמרת אנרגיה מצורה אחת לאחרת. בעוד המנוע שלנו ממיר אנרגיית חום לאנרגיה קינטית של תנועת הבוכנות ומכלולי המנוע, מערכת הבלמים ממירה אנרגית תנועת הגלגלים לאנרגית חום. גם בולמי הזעזועים ממירים את אנרגיית התנועה מעלה ומטה של המכונית לאנרגיית חום ומפזרים אותה על מנת לשכך את תנועת המכונית.

3356788-1922-cartoon-car-isolated-on-white-background כמו שהניסיון מלמד ב מוסך מורשה קאיה ישנם סוגים רבים של בולמים, אך ברובם המכריע עיקרון הפעולה זהה, בוכנה הנתונה בתוך הבולם נעה בנוזל הידראולי (שמן) ובתנועתה מעלה מטה – בפעולת השיכוך וההחזרה – דוחקת את הנוזל מבעד לנקבים קטנים בצינור הפנימי של הבולם. בדומה להתנגדות שמייצר מזרק בעל פייה זעירה לדחיקת נוזל בתוכו. ההתנגדות למעבר השמן הנדחס דרך החורים מייצרת את השיכוך של תנודות המכונית.
בשל פעולתם הנסתרת מן העין, אנשים רבים נוטים שלא לייחס חשיבות גדולה לתקינות הבולמים ולצורך להחליף אותם במועד. אך הזנחה של החלפת בולמי הזעזועים בזמן הינה בעלת השלכות מרחיקות לכת על מכלולי המכונית האחרים וגם על הבטיחות של המכונית.

למעשה, בהיעדר שיכוך ראוי במצב בו בולמי הזעזועים אינם תקינים מועברים החבטות, הזעזועים והתנודות של המכונית ישירות אל המרכב ומעמיסים על תושבות המנוע והבולמים מה שמביא לבלאי מואץ שלהם.
כאשר נפגע הריסון של תנודות המרכב, בעיקר בפעולת ההחזרה של הבולם נפגעת יכולת הצמיגים לספק את האחיזה המיטבית, שכן הבולם מתקשה לייצר כוח נגדי שיצמיד את הגלגל לדרך. בנוסף המכונית נוטה להתנדנד על קפיציה ולייצר זוויות גלגול גדולות מדי שגם הן מחבלות ביכולת הדינאמית שלה לפנות, לבלום ולהאיץ בצורה חלקה ואופטימאלית.

לרוב, העדות הראשונה לדעיכה במצב בולמי הזעזועים תהייה תנועה לא מרוסנת של מרכב המכונית מעלה-מטה או לצדדים בזמן הנהיגה – מעין רכות מוגזמת של הרכב והתנודדות שלו מעבר לרגיל. ניתן לקבל אינדיקציה למצב הבולם כאשר נישען בכוח על אחת מפינות המכונית ואז נשחרר, נחזור על פעולה זו פעמיים שלוש ברציפות על מנת לייצר תנועת מטוטלת ואז נרפה. במידה ובולמי הזעזועים תקינים המכונית תבצע תנועה מעלה-מטה אחת ותיעצר. המשך תנודות של המרכב יעידו על בולמים שאינם תקינים ושמידת השיכוך שלהם נפגעה. סימן נוסף לבולמים במצב שאינו תקין יהיו נזילות שמן על גוף הבולם – שזהו מצב מתקדם של בלאי בבולם. סימני שמן על הבולם ימנעו את הצלחתו של הרכב לעבור את בדיקת טסט השנתי בהצלחה.

5BQZoEM בולמי זעזועים מחליפים בזוגות (כמו גרביים). תוך כדי השימוש, מאפייני השיכוך של הבולם משתנים ולכן במידה ויוחלף רק בולם זעזועים אחד, הדבר יפר את יציבותו של הרכב.
לא חשוב אם אתם נוהגים באחד מדגמי קיה, סוזוקי, קרייזלר, ג'יפ או דודג' (המותגים להם אנו מורשים על-ידי היבואנים), לרוב מחירי בולמי הזעזועים המקוריים, זולים מהחליפיים. מוזר? לא! בולמי זעזועים ניתן להתאים לאופי הנהיגה של הנהג והתנהגות הרכב, לדוגמא: בולמים קשיחים לרכב ספורטיבי, רכים לנסיעה איטית ומפנקת וכד'. מאחר ויצרני הרכב מכוונים את המכוניות שלהם לקהל רחב ככל שניתן, הם משתמשים בבולמים יחסית פשוטים.
ולאומתם, יצרני בולמי הזעזועים היקרים מציעים בולמים אקטיבים, שמשנים את אופיים בהתאם לצורת השימוש ברכב. כשהנהג נוהג באופן סולידי, הבולם מאפשר שיכוך רך שמנתק את הנהג מתנאיי הדרך. כשהנהג בוחר לנהוג ספורטיבית, הבולמים האקטיבים מתקשחים, מעבירים לנהג פידבק מהדרך ומאפשרים לרכב אחיזה גבוהה ובטוחה.

לכן, ענף בולמי הזעזועים הוא אחד התחומים אם לא היחידי, שיש בו בולמים חליפיים שהם יותר משוכללים ויותר טובים מאשר החלפים המקוריים.

בכל מקרה: הצמיגים הם האלמנט החשוב ביותר בקשר בין הרכב לדרך ובולמי הזעזועים הם במקום השני בחשיבותם בבטיחות הרכב.

לטיפול מהיר ומסור – הזמן טיפול 
או
התקשר אלינו – 09-952-3536

תגובה אחת ל“מיומנו של מוסכניק פרק 11 – בולמי הזעזועים”

  1. Akash, להגיב

    Now I feel stpudi. That's cleared it up for me

השאר תגובה