כתבה מאת און יעקבסון

למרות שמכוניות מודרניות וכבישים חדשים מפחיתים את הסיכוי לפצועים והרוגים בתאונות

   דרכים, הם לא יכולים למנוע את נזקים של פחחות וצבע לרכב.

 

פחחות וצבע לרכב בום, טראח! מה קרה?! עשית תאונה…

לצערנו הרב, תאונות דרכים הן חלק בלתי נפרד מעולמנו. מה לעשות, כל עוד בני אדם נוהגים במכוניות ועושים טעויות יגרמו תאונות דרכים (יגרמו – לא יקרו. זו לא מכה משמיים…).

בעוד שמכוניות מודרניות וכבישים חדשים מפחיתים את הסיכוי לפציעות והרוגים בתאונות דרכים, הם עדיין לא יכולים למנוע את נזקי הפחחות והצבע שנגרמים למכוניות שלנו.
אז עד שהמכונית האוטונומית תנהג לבדה ותחסל את נגע תאונות הדרכים, שמפרנסות את המחלקות של פחחות וצבע לרכב של המוסכים, הנה מדריך קצר שיעזור לכם להתמודד עם השלכות של תאונת דרכים וייתן לכם מספר כלים לעמוד מול רצונות חברת הביטוח בנוגע לתיקוני הפחחות והצבע של מכוניתכם. רצונות שלא תמיד עולים בקנה אחד עם הרצונות שלכם…

ראשית, ובלי קשר לתאונת דרכים, חלילה, הקפידו לשאת אתכם בכל עת רישיונות נהיגה ורכב וכן את תעודת הביטוח. מעבר לעובדה שמדובר בעברה לא לשאת אתכם את המסמכים הללו, במקרה של תאונת דרכים, עליכם להציג את המסמכים אלו למעורב השני בתאונה ו/או למשטרה.

אם חס וחלילה יש נפגעים בתאונה, מהרו להזמין מד"א ומשטרה. במקרה שכזה, אין להזיז את המכוניות המעורבות ממקומן! המדובר בעברה פלילית. במקרה של תאונת פחחות וצבע לרכב בלבד, לבשו אפוד זוהר והציבו משולש אזהרה במקום בולט ונראה לעין ועוד לפני שאתם מזיזים את המכונית צלמו באמצעות מצלמת הטלפון הנייד את זירת התאונה מכמה שיותר צדדים וזוויות.

במקרה של חילוקי דעות, הצילומים האלו עשויים להיות משמעותיים. מסיבה זו ממש, אם יש עדים לתאונה ואם ניתן – קחו את פרטיהם. סיימתם לצלם ולקחת פרטי עדים? זה הזמן, אם ניתן, כדאי להזיז את המכונית לשולי הכביש. למקום בטוח.

עכשיו, שהדופק קטן ירד והסדרתם את הנשימה, הגיע הזמן לעבוד לפי סדר: החוק מחייב אתכם ואת הנהג השני למסור את פרטי הזיהוי שלכם האחד לשני. רשמו: שם מלא, מספר תעודת זיהוי, מספר רישוי של הרכב השני, מספר פוליסת ביטוח. אם הנהג השני מסרב למסור פרטים רשמו וצלמו אותו ואת מספר הרישוי של מכוניתו. זה כבר עניין לתלונה במשטרה ולטיפול עורך דין.
אל תודו ואל תחתמו על שום מסמך שמאשר שאתם מודים באשמתכם, גם אם זו ברורה לכם ולכל. כמובן שזו לא המלצה להכחיש את אשמתכם או לשקר. הניסיון העבר מלמד שחברות ביטוח ניסו להתנער מתשלומים שונים, בגלל הודאות כאלו של מעורבים בתאונות.

דווחו מהר ככל האפשר לסוכן הביטוח שלכם על קרות התאונה. אפילו התקשרו אליו מהשטח. יחד עם זאת, סוכן הביטוח שלכם או חברת הביטוח של הרכב האחר המעורב בתאונה עשויים לנסות לפתות אתכם להעביר את מכוניתכם הפגועה לתיקוני פחחות וצבע לרכב במוסך הסדר ובתמורה לקבל רכב חילופי ולשלם דמי השתתפות עצמאית מופחתים. אל תמהרו להסכים. המחויבות של מוסך הסדר היא לחברת הביטוח. לא לכם. אם נפגעתם על ידי רכב השייך לחברת ליסינג או השכרה, היזהרו כפליים. דעו שאינכם מחויבים להיענות להצעה לתיקוני הפחחות וצבע של מכוניתכם במוסכי החברה שלהם.

פחחות וצבע לרכב

כדאי לכם לבדוק מהם התנאים המוצעים לכם במוסך של פחחות וצבע לרכב הקבוע "שלכם". יותר ויותר מוסכים מציעים היום את אותם תנאים כמו במוסך הסדר, כולל מכונית חלופית. כי הצד השני של המטבע היא הידיעה שהמחויבות המוסך היא אליכם: בתיקון באמצעות החלקים הטובים ביותר, החומרים הטובים ביותר וכוח האדם המקצועי ביותר.

חשוב מאוד לדעת! אם יש לכם חילוקי דעות עם שמאי חברת הביטוח בנוגע לתיקוני הפחחות והצבע הנדרשים לרכב, דעו שמותר לכם להזמין שמאי מטעמכם ועל חשבונכם. אם חברת הביטוח תסכים עם קביעת השמאי שלכם – היא תחזיר לכם את עלות שכר השמאי.
במידה וחברת הביטוח מתעקשת, תוכלו לפנות לשמאי בורר או בית משפט, שיכריעו איזו מבין חוות הדעת מתאימות יותר. הצורך להיוועץ עם שמאי מטעמכם נכון במיוחד במקרים בהם נפסקת למכונית ירידת ערך כתוצאה מהתאונה, מאחר שבמקרים כאלה נוהגות חברות הביטוח להפחית מאחוזי ירידת הערך.

במקרה של מכוניות חדשות ויקרות ערך, הבדל של אחוזים בודדים בחוות הדעת יכול לבוא לידי ביטוי באלפי שקלים. שלא לדבר על העובדה שגם אם נזקי הפחחות וצבע לרכב תוקנו ברמה הגבוהה ביותר וגם אם ניתן לכם פיצוי על ירידת ערך – הניסיון מלמד שקשה יותר למכור במחיר ריאלי מכונית אחרי תאונה ולכן עליכם לוודא שחברת הביטוח פיצתה אתכם כראוי.

לטיפול מהיר ומסור – הזמן טיפול 
או
התקשר אלינו – 09-952-3536

השאר תגובה